Ścieżka i ogród sensoryczny

Edukacja w przestrzeni ogrodowej

26 stycznia 2018r odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. Edukacja w przestrzeni ogrodowej realizowany przy dofinansowaniu Fundacji PZU przez Lokalną Grupę Ziemii Sandomierskiej w partnerstwie z Fundacją La Zebra.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały efekty przeprowadzonych zajęć oraz korzyści z pozyskiwania środków zewnętrznych.

Zajęcia, które zostały zrealizowane w ramach projektu polegały na projektowaniu i planowaniu przestrzeni ogrodowej; dokonywaniu nowych nasadzeń jak również pielęgnacji roślin już posadzonych. W ramach nowych nasadzeń powstała rabata z ziołami, zagospodarowany został teren wokół małej architektury ogrodowej z wodotryskiem, uzupełnione zostały rośliny na już istniejącej ścieżce sensorycznej. Nowa część ogrodu zyskała atrakcyjniejszy wygląd. Zajęcia przeprowadzone zostały z kilkoma grupami osób niepełnosprawnych z terenu dwóch województw – świętokrzyskiego i podkarpackiego. Do wybranych zajęć włączone zostały dzieci ze szkoły podstawowej w Niedźwicach. Zajęcia z dziećmi i młodzieżą były jednocześnie zajęciami integrującymi z osobami niepełnosprawnymi oraz uczącymi tolerancji wobec osób niepełnosprawnych. Uczestnicy projektu utrwalali prawidłowe nawyki proekologiczne. Rozwijali umiejętności pielęgnowania roślin, drzew i krzewów ozdobnych. W sposób przystępny przekazana została im  wiedza z zakresu edukacji przyrodniczej - poznali nazwy gatunków roślin, które były wykorzystane do obsadzenia ogrodu sensorycznego oraz ciekawostek związanych z poszczególnymi gatunkami. Podczas tych spotkań każdy z uczestniczących w projekcie mógł swobodnie podzielić się wrażeniami, spostrzeżeniami na temat świata przyrody.  Podczas zajęć rękodzielniczych wykonywano  elementy  dekoracyjne, ozdoby świąteczne z wykorzystaniem materiału naturalnego pozyskanego z ogrodu oraz ze  sklejki.