Ścieżka sensoryczna i Edukacja w przestrzeni ogrodowej

Tworzymy ścieżkę sensoryczną

W roku 2016 Fundacja La Zebra w partnerstwie z LGD Ziemii Sandomierskiej realizowała projekt pn. " Zajęcia edukacyjne z zakresu upowszeniania wiedzy o ekolgii z elementami hortiterapii'. Projekt współfinansowany był ze środków Fundacji PZU.
W ramach tego projektu przeprowadziliśmy cykl nowatorskich zajęć z osobami niepełnosprawnymi dotyczącymi właśnie zachowań proekologicznych. Utworzyliśmy ścieżkę sensoryczną, którą zaprojektowali sami uczestnicy zajęć. Zagospodarowana została część ogrodu. Zasadziliśmy mnóstwo roślin, założyliśmy budki lęgowe dla ptaków, zakupione zostały ławki o różnej fakturze jak również wykonane zostały skrzynie - rabaty na podwyższeniu. Teren po rekultywacji zyskał na atrakcyjności. Oprócz pracy fizycznej uczestnicy zajęć mieli ogromną przyjemność we współtorzeniu tej przestrzeni.
Projekt zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku i kuligiem.

Edukacja w przestrzeni ogrodowej

To kolejny projekt partnerski Fundacji La Zebra i LGD Ziemii Sandomierskiej z dofinansowaniem z Fundacji PZU.
W projekcie brali udział osoby niepełnosprawne z dwóch województw- podkarpackiego i świętokrzyskiego( WTZ Gorzyce, ŚDS Krzcin, ŚDS Ostrowiec Św, ŚDS Ożarów, ŚDS Kleczanów). W ramach tych zajęć zaplanowane były też zajęcia integrujące z dziećmi i młodzieżą ze szkoły podstawowej im. S. Żeromskiego w Niedźwicach uczące tolerancji .
Uczestnicy projektu w ramach działań hortiterapeutycznych wykonywali wszystkie prace w ogrodzie począwszy od aranżacji poszczególnych partii ogrodu, prace pielęgnacyjne, nowe atrakcyjne nasadzenia. Zainstalowane zostły też dekoracje ogrodowe. Podczas zajęć w okresie zimowym wykonywane były różne ozdoby i dekoracje z wykorzystywaniem materiału naturalnego.
Oddechem od codziennych trosk był też wyjazd do Arboretum w Bolestraszycach, gdzie podziwialiśmy aranżacje roślinne i dekoracje ogrodowe. Wyjazd i zwiedzanie Arboretum było inspiracją do prac w naszym ogrodzie. Na  podsumowanie projektu zorganizowana została konferencja.